Reklama
Lipnickie Palmy z wicepremierem
WYDARZENIA - Region Bocheński
piątek, 11 kwietnia 2014 21:21

jbienkowskakrynicaWicepremier i minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała swój udział w niedzielnych uroczystościach w Lipnicy Murowanej. Po raz 56 odbędzie się tutaj Konkurs Palm Wielkanocnych. Pierwsze pomiary palm zostaną wykonane już o godzinie 8. Uroczysta msza zaplanowana jest na godzinę 11. – Przygotowaliśmy wiele dodatkowych atrakcji – zapowiada wójt Lipnicy Murowanej, Tomasza Gromala. Dodajmy, że takich miejsc w Polsce jest niewiele. Lipnica Murowana, wieś w której tradycja odgrywa ogromna rolę, znana jest w Polsce z kilku powodów: po pierwsze to Ziemia Świętych i Błogosławionych; po drugie – tutejszy kościółek świętego Leonarda to zabytek klasy „O” wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; a po trzecie – z konkursu palm wielkanocnych. Nie byle jakiego, bo tutejsze palmy mają… kilkadziesiąt metrów.

Przypomnijmy, w 1958 roku lipnicki poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Celem konkursu było wyłonienie największej palmy oraz zachęcenie społeczeństwa z okolicznych wiosek, by podtrzymywało tradycję swoich przodków. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem zawsze jest niezliczona ilość palm. Czy tak będzie w tym roku? Co do tego nie mamy wątpliwości. Na pewno tak. – Zapraszam na niedzielę, 13 kwietnia do Lipnicy Murowanej, na konkurs palm wielkanocnych. Sam konkurs to jedna w wielu atrakcji tego dnia – zachwala wójt Tomasza Gromala (szczegóły na plakacie). Honorowy patronat nad tegorocznym wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ksiądz Biskup Andrzej Jeż – Biskup Tarnowski, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Jacek Pająk – Starosta Bocheński.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie Godz. 8:00 - Inauguracja imprezy; mierzenie, stawianie konkursowych palm. Zaplanowano występy zespołów regionalnych: zagra więc Orkiestra Dęta z Rajbrotu, „Raj” z Rajbrotu, Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej, „Górzanie” z Lipnicy Górnej. O Godz. 10:15 uroczyste otwarcie Konkursu i przywitanie zaproszonych Gości przez Wójta Gminy, pół godziny później poświęcenie palm na lipnickim rynku, a o 11:00 Uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej. Godz. 13:00 - ogłoszenie wyników Konkursu oraz wręczenie nagród, potem zaplanowano koncert Młodzieżowej Kapeli Ludowej orwz występy Izabeli Mytnik z Zespołem. Natomiast o 17 zaplanowano koncert Zespołu Muzyki Dawnej. Przygotowano także wiele wydarzeń towarzyszących, a są to żywe warsztaty wykonywania palm, jarmark wielkanocny, zwiedzania lipnickich zabytków, konkurs fotograficzny „palmowa Lipnica” oraz konkurs na najładniejsze stoisko wielkanocne.

[pr]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102020

pr10spec

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .