Reklama
Konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej
WYDARZENIA - Region Bocheński
niedziela, 13 kwietnia 2014 20:31

PTR 8049Dokładnie 31 metrów i 84 centymetry miała najwyższa palma, która dzisiaj stanęła na lipnickim Rynku. Po raz 56 odbył się tutaj konkurs palm wielkanocnych. Od lat numerem jeden zmagań jest Zbigniew Urbański. Przypomnijmy, że konkursowi Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego patronuje Józef Piotrowski.

Palmy muszą być wykonane zgodnie ze sztuką i tradycją miejscową: nie mogą być łączone gwoźdźmi ani drutami. Mogą być połączone tylko naturalnym sposobami, znanymi tutaj przed kilkoma wiekami. Palma musi dotrzeć na miejsce nie przy pomoc urządzeń mechanicznych, ale przetransportowana przez ludzi. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym ustawienie takiej palmy wymagało sporo pracy, pomysłowości i stresu, żeby podczas stawiania konstrukcja nie złamała się. Sam Zbigniew Urbański jest już wielokrotnym zwycięzcą konkursu palm w Lipnicy Murowanej. Trzy lata temu, kiedy w Lipnicy był prezydent Bronisław Komorowski, moja palma miała ponad 36 metrów.31 metrów 84 centymetry - tyle mierzyła najwyższa palma w 56 konkursie palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej. Palmy podziwiali i nagradzali marszałek Marek Sowa, wicepremier Elżbieta Bieńkowska i minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Do tegorocznego Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego zgłoszono 139 palm. Siedem w kategorii powyżej 12 metrów, 40 średnich palm (od 5 do 12 metrów), palm niskich (od 3 do 5 metrów) 23 oraz 69 palm poniżej 3 metrów.

[pr]

 

 

Komentarze (3)

Pseudonim : brat_albert 14 kwiecień 2014 09:15
Widać że kościół katolicki ma dokładnie ten sam program, co politycy na załączonych pięknych fotografiach. Idą jednym frontem prosto w dół...
Pseudonim : jacek 16 kwiecień 2014 05:39
szkoda tylko ze popoludniu popsula sie pogoda
Pseudonim : Wojciech 16 kwiecień 2014 18:17
Niesamowity wyrób tradycyjny w naszym regionie te lipnickie palmy

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102020

pr10spec

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .