Reklama
Region: Nowy starosta bocheński
WYDARZENIA - Region Bocheński
piątek, 28 listopada 2014 21:55

Ludwik Węgrzyn, bo ośmioletniej „banicji” znowu został starostą bocheńskim. Stanął na czele zarządu, który firmuja dwie partie polityczne: Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Prawo i Sprawiedliwość. – Będę starostą całego powiatu, wszystkich gmin, wszystkich mieszkańców, a nie jakiegoś układu politycznego. To nas różni od poprzedników, że mandat radnych traktujemy jako mandat całej naszej powiatowej społeczności, a nie wybranych gmin czy miejscowości - mówił naszej redakcji nowy starosta bocheński. Ludwik Węgrzyn już dwa razy był starostą: w latach 1999 – 2002 oraz w kadencji 2002 – 2006. Przed ośmioma laty miał być starostą, ale… został ograny przez Jacka Pająka. - Czekał osiem lat, by odpłacić mu pięknym z nadobne.  Nie dziwi się, że teraz, kiedy Jacek Pająk chciał dyskutować o koalicji, wybrał PiS – mówi nam jeden z radnych PSL.

Nim jednak Węgrzyn został starostą, radni wybrali przewodniczącego Rady Powiatu Bocheńskiego oraz wiceprzewodniczących.  Jak wynikało z uzgodnień koalicyjnych przewodniczącą rady została Bernadetta Gąsiorek z PiS, a wiceprzewodniczącymi: Michał Paszkot i Jerzy Łacny. Natomiast głosowaniu na starostę powiatu bocheńskiego Ludwik Węgrzyn otrzymał 13 głosów na „tak” i 6 na „nie”. Jeden głos był nieważny. - Mam poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Nigdy nie wyszedłem z tematyki dotyczącej powiatu bocheńskiego. To także poczucie ciekawości co tak naprawdę zastanę w istotnych tematach dotyczących powiatu, a zwłaszcza budżetu, zobowiązań, należności, realizacji zadań, złożonych wniosków, bo przecież za chwilę te wnioski będą rozpatrywane i to jest dzisiaj istotne dla powiatu. To był jeden z powodów, dla którego kandydowałem – mówił Ludwik Węgrzyn - Gdyby ktoś nowy wystartował to musiałby się uczyć powiatu i tych tematów, a za pół roku dużych pieniędzy, które są w sejmiku dla samorządów, już może nie być. Dodajmy, że na stanowisko wicestarosty został wybrany Józef Mroczek, czyli osoba spoza rady.

Zdobył 14 głosów poparcia i 6 na "nie". - Dobrnęliśmy do celu. Teraz tylko kwestia ułożenia kompetencji i podziału. Myślę, że idziemy w dobrą stronę, w szeroką koalicję, bez awantur politycznych. Musimy zmierzyć się z problemami, a nie wielką polityką Niektórym ta koalicja nie odpowiada, zdaje sobie sprawę, że będą „szyli mi buty”, ale to nic. Dla nas najważniejsze jest dobro powiatu – mówił naszej redakcji Józef Mroczek. Ponadto do zarządu wybrano Michała Górę  (PiS, 17 za, 3 przeciw), Józef Radziętę (PiS, 15 za, 5 przeciw) oraz Rafała Rudkę  (PSL, 16 za, 4 przeciw). - Osiem lat koalicji, której dawałem swoją twarz myślę, że wykonało swoje zadanie postawione przez wyborców. Następuje naturalny płodozmian, wydaje się, że tego wyborcy oczekiwali i to otrzymają. Zostaję z pełnymi życzeniami sukcesów dla nowej ekipy rządzącej powiatem bocheńskim. To nie kwestia prywatnych ambicji, które w oczywisty sposób stoją za tego typu rozstrzygnięciami personalnymi, ale przede wszystkim kwestia zadań, skuteczności – tłumaczył radny Jacek Pająk. - Widzę potencjał do pracy w tym zarządzie, pod tym starostą. Każdemu trzeba dać szansę, ja ją otrzymałem osiem lat temu. Wydaje się, że potrafiłem ją wykorzystać razem z moimi najbliższymi współpracownikami samorządowymi w sposób korzystny dla mieszkańców powiatu. Jeżeli nowy starosta, nowy wicestarosta i nowy zarząd będą potrafili wykazać się podobną skutecznością przy nienajbardziej rozbudowanych zasobach finansowych to należy za to trzymać kciuki. Będziemy w oczywisty sposób opozycją, ale nie opozycją nastawioną na kłótnie, awantury. Wydaje mi się, że byłego starostę stać na to, żeby wspierać swoją wiedzą urzędującego starostę a nie tylko wydłużać sesję. 

Ludwik Węgrzyn. Lat 61, absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studiów podyplomowych z zakresu organizacji i zarządzania (Politechnika Szczecińska) oraz z zakresu gospodarki przestrzennej (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu). Ukończył kurs na członka Rad Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa, a także szereg kursów i szkoleń, krajowych i zagranicznych z zakresu kontroli i finansów publicznych, a zwłaszcza budżetu Państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Ekspert Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Członek Komitetu Regionów Unii Europejskiej oraz wielu innych stałych i doraźnych zespołów rządowo-samorządowych. Ekspert finansów publicznych Związku Powiatów Polskich. Starosta Bocheński dwóch kadencji (w latach 1999-2006). Wcześniej Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie (1994-1999), a w latach 1990 – 1994 wójt gmin Bochnia. W latach osiemdziesiątych naczelnik gminy Bochnia i…  Kamienia Pomorskiego – o czym pewno nie wielu mieszkańców wie.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102020

pr10spec

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .