Za nami XXI edycja Międzynarodowego Turnieju Szachowego o Czarnego Konia i Źrebiątko
WYDARZENIA - Gnojnik
niedziela, 26 lutego 2017 20:54

L1080568Prawie 120 szachistów wzięło udział w dwudniowym Międzynarodowym Turnieju Szachowym o „Czarnego Konia” i „Źrebiątko”, który został rozegrany w Gnojniku.  – Kiedy po raz pierwszy organizowaliśmy zawody, pojawiło się kilkunastu graczy. Dzisiaj do Gnojnika przyjeżdżają najlepsi szachiści z Polski i Ukrainy: arcymistrzowie i mistrzowie – mówi naszej redakcji Wiesław Kasperek, sędzia główny zawodów. Przypomnijmy, że w pierwszym dniu imprezy, w sobotę 25 lutego, zmierzyli się juniorzy. Natomiast drugi dzień przeznaczony był dla seniorów. – Cieszy mnie, że od wielu lat nasz Turniej, wybierają najlepsi szachiści. Dla graczy z naszej gminy to doskonała okazja, by skonfrontować swoje umiejętności z najlepszymi  – podkreśla z dumą wójt Gnojnika Sławomir Paterek.

Turniej gminny

Cykl zmagań szachowych rozpoczęły zawody gminne, które rozegrano w lutym. To było swego rodzaju preludium do zmagań mistrzowskich.  Turniej gminny rozegrano 18 lutego, na dystansie siedmiu rund. Kojarzenie par komputerowo. I miejsce zajął Waldemar Płodzień z Uszwi (6.5 punkty), druga była Sylwia Biernat z Gosprzydowej (6 punktów), na trzecim miejscu uplasował się Dominik Pasek z Uszwi (5.5 punkty), tuż za nim był jego brat Daniel Pasek (4,5 punkty); kolejne lokaty zajęli V – Jakub Brzeski z Uszwi (4.5 punkty) oraz Alicja Hosaniak (4 punkty. W zawodach uczestniczyło 16 graczy z kilku miejscowości w gminie. – Z roku na rok poziom graczy z gminy Gnojnik jest większy – ocenia Wiesław Kasperek, sędzia licencjonowany.

O Źrebiątko…

W sobotnich zawodach wzięło udział 58 graczy. Przyjechali do Gnojnika m.in. z Wieliczki, Krakowa, Myślenic, Łowczowa, Tarnowa, Dąbrowy Górniczej, Nowego Sącza, Rzezawy, Czchowa, Woli Radłowskiej, Łękawicy, Tarnowca, Karwodzy, Zawady Uszewskiej, Gosprzydowej czy Brzeska. – Turniej dla najmłodszych rozegrano systemem szwajcarskim – kontrolowanym, na dystansie dziewięciu rund. Zawodnicy kojarzeni byli komputerowo – mówi Wiesław Kasperek. Najmłodszy miłośnik królewskiej gry miała niewiele ponad… pięć lat. Ostatecznie wygrał czternastoletni Wojciech Golenia z Wieliczki. Na drugim miejscu uplasował się jego starszy o rok brat, Jan Golenia. Na trzecim stopniu podium stanął natomiast Krzysztof Szczurek z Krakowa. Kolejne lokaty zajęli: Sebastian Gołda z Krakowa, Mateusz Brożyna i Jakub Suder (obaj z Myślenic). Na 26 miejscu został sklasyfikowany Paweł Lechowicz z Brzeska (najlepszy reprezentant powiatu brzeskiego). Alicja Hosaniak z Zawady Uszewskiej zajęła 36 miejsce i była najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką z gminy Gnojnik. 38 był Jacek Kowalczyk z Gnojnika, 42 Martyna Mróz z Gosprzydowej, a 58 Adrian Wąs także z Gosprzydowej.  Dla zwycięzców (od I do VI miejsca) były nagrody rzeczowe, a dla Wojtka Golenia, za I miejsce także rzeźba „Źrebiątko” – symbol zmagań juniorów.

O Czarnego Konia

W gronie seniorów zaprezentowało się 60 szachistów. Zjechali do Gnojnika z Polski i Ukrainy (zza wschodniej granicy pochodziło sześciu graczy).  Turniej zaszczycili swoją obecnością szachiści z Krakowa, Nowego Sącza, Czarnej, Lwowa, Charkowa, Dąbrowy Górniczej, Wieliczki, Myślenic, Rzezawy, Uszwi, Przyborowa, Buczkowa, Bochni, Tarnowca. Rozegrano go na  dystansie 11 rund. Obowiązywał system szwajcarsko – kontrolowany, a pary dobierano przy pomocy kojarzenia komputerowego. – Pojawiła się elita szachistów. Siedemnastu z nich ma na swoim koncie ponad dwa tysiące punktów w klasyfikacji FIDE – dodaje Wiesław Kasperek. Zawody wygrał Mirosław Grabarczyk, na co dzień zawodnik Baszty Żnin (miał 8.5 punkty)  na drugim miejscu uplasował się natomiast Mirosław Lewicki z Tarnowa, grający w barwach Czarnej (8.5 punkty), a na trzecim  Mikhail Simantsev z Charkowa na Ukrainie (8.5 punkty). Kolejne miejsca zajęli:  Grzegorz Słabek z Krakowa (8 punktów); Petro Golubka z Ukrainy (gra w Nowym Sączu) – 7.5 punkty i Dariusz Mikrut z Krakowa, z takim samym wynikiem. Na 14 miejscu sklasyfikowano pierwszą panią: Edytę Jakubiec.  W zawodach udział wzięło tylko czterech graczy z powiatu brzeskiego (dwóch z Przyborowa i dwóch z Uszwi). Marcin Fikask z Przyborowa był 47, Kazimierz Kalisz z Uszwi 56 (3.5 punkty), Stefan Czernecki z Przyborowa 57 (3.5 punkty), a Jakub Brzeski z Uszwi był 60 (o punktów). Mirosław Grabarczyk odebrał nagrodę 800 złotych (kolejne były 600, 400, 300, 200, 100 i 200 dla najlepszej kobiety) oraz rzeźbę Czarnego Konia. Bo na Turniej niewątpliwie przyciąga główna nagroda, tj. Czarny Koń, który niezmiennie już od kilkunastu wychodzi spod dłuta tutejszego  artysty ludowego, rzeźbiarza Czesława Gazdy. Turniej sędziował Wiesław Kasperek, sędzia klasy „S”. Nagrody wręczali: starosta brzeski Andrzej Potępa, wójt Sławomir Paterek oraz przewodniczący Rady Gminy Janusz Zych. – Z wielką radości, co roku, przyjmuje zaproszenie na Turniej. To dyscyplina sportu, która powinna być promowana przez samorządy – mówił starosta Potępa. Wójt Paterek podkreślał, że Turniej jest swego rodzaju sposobem na promocję gminy. Natomiast Janusz Zych zapewniał, że na pewno na to wydarzenie pieniędzy w gminie nie zabraknie.

To już XXI edycja

Uprawianie gry w szachy sprzyja wzmacnianiu zdolność koncentracji uwagi, umiejętność analizy i dedukcji złożo­nej sytuacji,  pobudza wyobraźnię,  uczy nawyku cierpliwości, samodzielność w podejmowaniu decyzji, sprawność w planowaniu i realizacji operacji wymagających stosowania strategii i taktyki. Należy koniecznie wciągnąć masowo uczniów do zajęć szachowych. – Moim zdaniem nauka gry w szachy powinna stać się obowiązkowa w szkole podstawowej – uważa wójt Paterek. Dodajmy, że Turniej w Gnojniku ma wieloletnią tradycję. Zaczynało się bardzo skromnie, na szczeblu gminnym. Z uwagi na to, że miłośników tego sportu przybywało, przerodził się on w turniej międzygminny, a następnie w wojewódzki. Z roku na rok poziom uczestników był coraz wyższy i bardziej wyrównany. Do turnieju zaczęli się zgłaszać szachiści z całej Polski i tym samym ta królewska gra przyjęła charakter ogólnopolski, a od 2005 roku urosła do rangi międzynarodowej.