Powiat Brzeski. Prace potrwają ponad rok
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 14 listopada 2017 11:57

Najdalej do końca 2018 roku potrwają prace przy termomodernizacji kilku obiektów, których właścicielem jest samorząd powiatu brzeskiego. – Niedawno rozpoczęły się roboty przy budynku, po byłym internacie, przy ulicy Piastowskiej 2 w Brzesku – podkreśla starosta Andrzej Potępa. W tym przypadku przetarg podzielono na cztery części. Udało się wyłonić firmy które wykonają wymianę okien i drzwi (tych, które nie zostały wymienione wcześniej); wymianę całej instalacji centralnego ogrzewania, w tym grzejników oraz opomiarowania ciepła oraz na wymianę wszystkich opraw elektrycznych: ze starych, na nowoczesne, energooszczędne, oświetlenie ledowe. Ten zakres prac przewiduje także montaż kolektorów fotowoltaicznych. Ostatni etap prac obejmował będzie montaż klimatyzacji. Jeśli dobrze się ułoży zostanie rozstrzygnięty w ciagu kilku tygodni. – W budynku, w którym oprócz schroniska, mieści się kilka powiatowych instytucji oraz wydziałów starostwa, wymienimy wszystkie lampy. Ocieplenie budynku oraz nowa instalacja CO, pozwolą na znaczne oszczędności – ocenia starosta Andrzej Potępa.

Kolejne przetargi

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku zostanie rozstrzygnięty przetarg na termomodernizację Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze.  – Czekamy na ostatnie uzgodnienia z Małopolskim Urzędem Marszałkowskim. Dotyczy zmiany materiału do ocieplenia. Na przełomie 2017 i 2018 roku powinny zostać rozstrzygnięte pozostałe przetargi – zapewnia Krzysztof Klimek, dyrektor Wydziału Rozwoju Powiatu, Inwestycji i Promocji Starostwa Powiatowego w Brzesku. Prace na Zielonce powinny zakończyć się do 25 września 2018 roku. Do końca sierpnia roku przyszłego ma być gotowana instalacja CO. – Jestem przekonany, że prace uda się wykonać w terminie przewidzianym w umowie o dotacji z Małopolskim Urzędem Marszałkowskim – mówi dyrektor Klimek, dodając, że wyniki pierwszego przetargu utwierdzaj a władze powiatu brzeskiego w przekonaniu, że zaplanowana na te inwestycje kwota, wystarczy. Warto wspomnieć przy tej okazji, że hossa gospodarcza sprawiła, iż ceny usług budowlanych poszybowały w ostatnim roku w górę. Powiat chce zorganizować przetarg w zimie, kiedy firmy nie mają jeszcze pełnego portfela zamówień na swoje usługi i nie windują tak cen


Miliony od marszałka

Przypomnijmy, że w sumie blisko sześć milionów złotych będzie kosztowała termomodernizacja czterech  budynków użyteczności publicznej, których właścicielem jest Powiat Brzeski. 3.216.490,94  złotych otrzymamy z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. To pieniądze pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2020 na głęboką modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej. W czerwcu podpisaliśmy umowy dotacyjne na dwa projekty. W  ramach pierwszego wniosku zaplanowaliśmy termomodernizację budynków głównego i administracyjnego  Publicznego Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Brzesku. Koszt tej inwestycji to kwota około 1.635 miliona złotych, z tego dotacja unijna to ponad 981 tysięcy złotych, czyli 60 procent kosztów kwalifikowanych. Natomiast w ramach drugiego wniosku chcemy zmodernizować budynek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze oraz obiekt administracyjny Starostwa Powiatowego w Brzesku, przy ulicy Piastowskiej 2B. Realizacja ostatnich dwóch zadań, czyli obiektu administracyjnego  na Zielonce w Brzesku i w Łysej Górze pochłonie ponad 4.3 milion złotych, z tego dotacja wniesie 2.235 miliona złotych. Zakres prac obejmuje wymianę okien i drzwi, ocieplenie ścian zewnętrznych, stropów, stropodachów i dachów, instalację centralnej klimatyzacji, modernizację systemów grzewczych, modernizację oświetlenia. – Dodam tylko, że w ramach obydwu projektów zaplanowaliśmy także zastosowanie odnawialnych źródeł energii: instalację fotowoltaiczną, która będzie wspomagała zasilanie budynku w energie elektryczną, zostanie zamontowana także pompa ciepła wspomagająca instalację C.W.U. Termomodernizacja wspomnianych obiektów pozwoli na znaczne zredukowanie kosztów ogrzewania, ale także zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że poprawi się estetyka wspominanych wcześniej obiektów – dodaje dyrektor Krzysztof Klimek.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .