Czchów. Za dwa – trzy lata liczba mieszkańców przekroczy 10 tysięcy?
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 26 stycznia 2018 14:12

O 922 osoby wzrosła liczba mieszkańców gminy Czchów w ostatnich kilkunastu latach. Na koniec grudnia 2000 roku mieszkały tutaj  8974 osoby, a na koniec 2017 roku, 9896. – Wiele wskazuje na to, że w 2020 roku będzie nas powyżej 10 tysięcy – mówi Marek Chudoba, burmistrz Czchowa.

Tylko w jednej miejscowości Będziszyna, ubyło mieszkańców. Jest ich obecnie 145, a było 150. W innych ta liczba zwiększyła się. W Czchowie jest ich 2397 (było – 2207); Biskupicach Melsztyńskich jest 432 (było – 420);  Domosławice – 337 (było 268); Jurków – 1368 (było – 1187); Piaski Drużków – 477 ( było – 310); Tworkowa - 1114 (było – 1020); Tymowa – 1711 (było 1499); Wytrzyszczka – 458 (było – 442); Złota – 1457 (było 1336). Czy to jest spowodowane? - Nasza gmina tworzy dobre warunki dla mieszkańców. Gmina przyciąga inwestorów, tworzy odpowiedni „klimat”.  – Wszelkie pozwolenia, dokumentacja związana z tym, załatwiana jest u nas niemal od ręki. System podatków i opłat lokalnych jest tak skonstruowany, by początkujący przedsiębiorcy korzystali ze zwolnień, a ci którzy już „rozwinęli  skrzydła”, płacili stosunkowo niskie podatki. W Gminie Czchów mamy jedne z najniższych stawek za wodę i ścieki w Małopolsce. Korzystają na tym nie tylko mieszkańcy, ale również przedsiębiorcy. Każdy może skorzystać z pomocy merytorycznej naszych urzędników, wspomagamy przedsiębiorców na wielu płaszczyznach. Ale w tym miejscu powiem też, że działa  to także w drugą stronę. Wielu z nich wspiera nas, poprzez sponsoring imprez kulturalnych czy sportowych – zapewnia burmistrz Marek Chudoba.  Jego zdaniem to jest kluczem do sukcesu. - Nie bez znaczenia jest fakt, że nasza gmina ma także doskonałe położenie, dobry układ komunikacyjny , rozwiniętą infrastrukturę – dodaje burmistrz Chudoba. Dynamiczny rozwój gminy potwierdzają także inne dane: co roku wydawanych jest nawet po kilkadziesiąt nowych pozwoleń budowlanych. Mowa o domach jednorodzinnych, ale rozwija się także budownictwo domków sezonowych, których w gminie – jak wynika z szacunków tutejszego magistratu – jest blisko tysiąc.


(mir)


Komentarze (1)

Pseudonim : zatroskany 29 styczeń 2018 12:18
A co ze wszystkimi którzy spędzają tu czas wolny, dlaczego ich się nie uwzględnia, np. w Krakowie podaje się ilość mieszkańców ale zaznacza się że w roku akademickim jest ich o prawie 200 tys. więcej. A u nas w samej Wytrzyszczce w sezonie to w każdy weekend do tych 450 dochodzi co najmniej z 200 osób.

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr032019

plus032019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .