Reklama
Powiat Tarnowski z wnioskami
WYDARZENIA - Region Tarnowski
czwartek, 13 czerwca 2019 20:02

Niedawno swoje pomysły i propozycje do Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030” zgłaszali w Tarnowie samorządowcy, przedsiębiorcy, działacze organizacji pozarządowych. Spotkanie w tej sprawie, a także odnośnie prac nad RPO Województwa na lata 2021-2027, odbyło się w CSM. Powiat Tarnowski reprezentowali Wicestarosta Jacek Hudyma oraz Etatowy Członek Zarządu Tomasz Stelmach. - Liczymy na to, że współpraca z samorządem małopolskim będzie układała się tak doskonale, jak w tej kadencji – mówi wicestarosta Jacek Hudyma.

Strategia, którą przyjmie samorząd województwa określi nie tylko kierunki rozwoju Małopolski w perspektywie najbliższej dekady, ale także wyznaczy ramy regionalnego programu operacyjnego po 2020 roku, nad którym równolegle prowadzone są prace. Władze województwa chcą, aby powstała przy udziale jak najszerszego grona mieszkańców, samorządowców i partnerów społeczno-gospodarczych. Organizowane są spotkania w celu wsłuchiwania się w głosy osób mających różne spojrzenia na Małopolskę.

Otwierając tarnowskie spotkanie Wicemarszałek Łukasz Smółka powiedział, że główną ideą nowej strategii jest to, aby cała Małopolska równomiernie się rozwijała. - Nie chcemy dzielić województwa na gorsze i lepsze tereny. Dla nas każdy mieszkaniec jest tak samo ważny i proporcje równo muszą się rozkładać - zapewnił Łukasz Smółka.

Anna Pieczarka z Zarządu Województwa stwierdziła, że przyszła strategia musi być mocno ukierunkowana na rozwój gospodarczy i innowacyjność. - Samorządy na swoim terenie zrobiły bardzo dużo. Są piękne centra miejscowości, okazałe szkoły i przedszkola, odnowione remizy. Teraz musimy się zastanowić co jeszcze możemy zaoferować naszym mieszkańcom, aby żyło się im jeszcze lepiej - powiedziała Anna Pieczarka. Radny województwa Stanisław Bukowiec wyraził pogląd, że subregion tarnowski dużo stracił, jak Tarnów przestał być województwem. Taka jest powszechna opinia i to potwierdzają wiarygodne badania. - Dlatego powinniśmy się zastanowić w jaki sposób Tarnów może odbudować swój potencjał. Szansą jest nowa linia kolejowa z Tarnowa do Warszawy, która powinna skutkować rozwojem przedsiębiorczości. Szansą może być trzeci zjazd z autostrady w Tarnowie, przy którym mogłaby powstać strefa gospodarcza, ale też powinna nastąpić deglomeracja i w Tarnowie lokowane powinny być różne instytucje i urzędy - wyliczał Stanisław Bukowiec. Przedstawione zostały europejskie i krajowe uwarunkowania prac nad strategią i regionalnym programem operacyjnym. Podczas rozmów warsztatowych w grupach dyskutowano o potencjale rozwojowym Małopolski oraz zgłaszano propozycje do banku projektów regionalnych.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .