Reklama
Wybory 13 października
WYDARZENIA - WYBORY 2019
środa, 07 sierpnia 2019 09:29

Potwierdziły się nasze informacje z 2 czerwca. To już pewne 13 października pofatygujemy się ponownie do urn wyborczych. Był to pierwszy możliwy termin wyznaczenia terminu wyborów. Zgodnie z Konstytucją termin wyborów wyznacza prezydent co najmniej na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji (ostateczny zatem termin ogłoszenia wyborów – zważywszy na fakt, że kadencja rozpoczęła się 12 października 2015 roku – to 14 sierpnia 2019 roku. Dzisiaj prezydent ogłosił termin wyborów.

Natomiast same wybory muszą odbyć się w ciągu 30 dni przed upływem czteroletniej kadencji Sejmu. Z racji, że obecna - VIII kadencja rozpoczęła się 12 listopada 2015 roku, to termin wyborów 2019 przypadnie w jedną z niedziel pomiędzy 12 października, a 12 listopada. W tej sytuacji w grę wchodziły tylko cztery niedziele: 13, 20, 27 października lub 3 listopada. O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.

Termin na rejestrację komitetów wyborczych upływa 24 sierpnia. Kodeks wyborczy mówi iż komitet wyborczy partii politycznej obowiązany jest zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu w okresie od dnia ogłoszenia postanowienia o zarządzeniu wyborów do 50 dnia przed dniem wyborów. Analogiczny zapis znajduje się w przypadku koalicyjnego komitetu.

Kolejna ważna data to 3 września – zgodnie z Kodeksem, listę kandydatów zgłasza się do okręgowej komisji wyborczej najpóźniej do godziny 24:00 w 40. dniu przed dniem wyborów. Komitet wyborczy może w każdym okręgu wyborczym zgłosić jedną listę kandydatów na posłów. Lista kandydatów powinna zostać poparta podpisami co najmniej 5000 wyborców, którzy stale zamieszkują w danym okręgu wyborczym.

 

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102020

pr10spec

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .