Reklama
Rozmowa z Mariuszem Zającem, radnym Rady Powiatu Bocheńskiego
WYDARZENIA - Region Bocheński
czwartek, 22 sierpnia 2019 08:38

L1010019Budowa Zakładu Opiekuńczo Leczniczego jest możliwa do zrealizowania jeszcze w tej kadencji. Rozmowa z Mariuszem Zającem, radnym Rady Powiatu Bocheńskiego.

 

Od wielu lat mówi się o potrzebie uruchomienia, z prawdziwego zdarzenia Zakładu Opiekuńczo Leczniczego z miejscami hospicyjnymi. Mam w ostatnim czasie wrażenie, że więcej się mówi, niż czyni w tej kwestii...

Faktem jest, że od wielu lat środowisko Prawa i Sprawiedliwości wskazywało, że jest taka potrzeba. W poprzedniej kadencji samorządu powiatowego, przeforsowaliśmy środki na przygotowanie stosownej dokumentacji. Wskazaliśmy miejsce, gdzie bocheński ZOL powinien powstać, uzyskaliśmy pozwolenie na budowę oraz przekazaliśmy inwestycje do realizacji Szpitalowi. Uznaliśmy, że uruchomienie ZOLu z miejscami hospicyjnymi to priorytet działania samorządu powiatowego. Mamy nadzieję, że nowe władze powiatu bocheńskiego nie odłożą na półkę tego projektu i w końcu wejdzie on w fazę realizacji.

 

Gdzie powstanie Zakład Opiekuńczo Leczniczy?

Zgodnie z uzyskanym pozwoleniem na budowę ZOL powinien zostać wybudowany obok budynku Domu Pomocy Społecznej w Bochni. Miasto Bochnia jest centralnie położone, niemal po środku powiatu. Nie bez znaczenia jest fakt, że łatwiej tutaj będzie znaleźć wykwalifikowany personel. Choć pierwotnie były brane pod uwagę różne lokalizację.

 

Ile będzie kosztowała realizacja inwestycji?

Z wyliczeń wynika, że cała inwestycja powinna kosztować około 20 milionów złotych.

 

To gigantyczna suma. Powiat będzie wstanie ją udźwignąć?

Sam nie, ale jeśli uda się pozyskać środki zewnętrzne, to realizacja tej inwestycji jest możliwa. Istnieje ogromna potrzeba uruchomienia takiej placówki, dlatego nie można patrzeć na tą inwestycje wyłącznie przez pryzmat pieniędzy, wiadomym jest, że osoby potrzebujące takiej opieki muszą czekać na miejsce długo- to musi się zmienić.

 

Ale taka inwestycja to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Powiat poradzi sobie z tym wzywaniem?

To pytanie do zarządu powiatu bocheńskiego. Moim zdaniem poradzi sobie. Na pewno będzie mogło liczyć na wsparcie i pomoc radnych Prawa i Sprawiedliwości, budowa ZOLu nie ma barw politycznych, jest priorytetem inwestycyjnym, na który czekają mieszkańcy naszego powiatu. Trzeba podjąć działania w celu szybkiej jej realizacji.

 

Ktoś zadeklarował już pomoc?

Rozmowy w temacie omawianej inwestycji były prowadzone z najważniejszymi osobami w Państwie ale nie tylko. Nasz plan spotkał się z ogromnym zrozumieniem, dlatego jest szansa żeby ta inwestycja została zrealizowana jeszcze w tej kadencji samorządowej.

Hospicjum stacjonarne przeznaczone jest dla osób w ostatnim stadium choroby. Zapewnia pacjentom całodobową opiekę medyczną (paliatywną), psychologiczną, socjalną i duchową. Personel złożony z lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów, kapelana, terapeuty zajęciowego, pracownika socjalnego, dietetyka, salowych i wolontariuszy. Troską i wsparciem objęci są najbliżsi chorego, również na etapie osierocenia. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest przeznaczony dla pacjentów przewlekle chorych, niepełnosprawnych, w podeszłym wieku oraz pacjentów apalicznych (bez kontaktu z otoczeniem) wymagających kompleksowej, całodobowej opieki. Taki zakład zapewnia całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską oraz świadczenia realizowane przez rehabilitantów, psychologów, pracowników socjalnych, terapeutów zajęciowych, logopedę, dietetyka i kapelana.

Rozmawiał: Mirosław Kowalski


Komentarze (6)

Pseudonim : Marek 22 sierpień 2019 17:35
Świetnie, oby się Panu udało!!! Powodzenia.
Pseudonim : Kalia 22 sierpień 2019 18:02
trzeba stawiać na młodych, tym bardziej, że na listach wyborczych nie ma za wielu
Pseudonim : Aneta 23 sierpień 2019 11:08
Poznałam pana Zająca. Ogromnie pozytywna osoba, zawsze chętny do pomocy i strasznie pracowity człowiek.
Pseudonim : Jan 24 sierpień 2019 09:48
Pan Jarosław Sorys to osoba odpowiednia,swoim zaangażowaniem w życie gminy udowodnił że należy na jego osobę oddać głos w jesiennych wyborac
Pseudonim : Maria 27 sierpień 2019 06:40
Brawo PiS
Pseudonim : Tomi 28 sierpień 2019 20:56
Niech wygrają najlepsi

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .