Reklama
Drwinia. Będzie nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
WYDARZENIA - Region Bocheński
wtorek, 26 listopada 2019 20:43

Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku powstanie punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Mieszkańcy będą mogli tu przywieźć i bezpłatnie zostawić posegregowane śmieci oraz rzeczy, których część – po naprawie – zyska drugie życie i posłuży innym – tłumaczy wójt Jan Pająk. Koszt projektu szacowany jest na około dwa miliony złotych. Warto jednak dodać, że jakieś dwie/trzecie tej sumy bo około ponad półtora miliona złotych stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Umowę gwarantującą dofinansowanie zadania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 podpisał w tamtym roku, w imieniu gminy, wójt gminy Jan Pająk. Papier, plastik i szkło, tego rodzaju tworzywa praktycznie większość mieszkańców już segreguje. Ale co zrobić z odpadami, które do zwykłej segregacji się nie nadają – zużytym sprzętem AGD, starymi oponami, meblami, świetlówkami czy olejami?

Tu z pomocą przychodzą PSZOK-i, czyli punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Już w w przyszłym roku mieszkańcy gminy będą mieć takie miejsce na swoim terenie. Dostarczane tu przez nich posegregowane rzeczy będą ważone na elektronicznej wadze, a następnie trafią do odpowiedniej, jednej z 12, frakcji. – Dodam tylko, że w ramach projektu nie zabraknie także działań promocyjnych, informacyjnych, a przede wszystkim edukacyjnych w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży – mówi wójt. W tym celu zaplanowano współpracę z przedszkolami i szkołami, gdzie zostaną przeprowadzone liczne warsztaty, wykłady, a także konkursy wiedzy z atrakcyjnymi nagrodami. Starsi mieszkańcy, podczas spotkań edukacyjnych, również będą mogli poszerzyć horyzonty na temat recyklingu. A wszystko po to, by świadomość ekologiczna oraz wiedza na temat ochrony naszego środowiska nieustannie wzrastała. PSZOK czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych powstanie dzięki dotacji, jaką gmina Drwinia pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 Niedawno została została podpisana umowa z wykonawcą zadania. Projekt przewiduje budowę drogi dojazdowej do PSZOK wraz ze zjazdem z drogi wojewódzkiej, plac PSZOK, zadaszoną rampę rozładunkową i zadaszone boksy. Powstanie też budynek – salka edukacyjna wraz z zapleczem socjalno - biurowym i tzw. infrastruktura towarzysząca. Prace potrwają do końca przyszłego roku – zapowiada wójt Pająk.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102020

pr10spec

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .