Michał Wojtkiewicz wraca do Sejmu
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 01 kwietnia 2020 11:58

Michał Wojtkiewicz, były poseł, były starosta i były burmistrz Tuchowa. Po kilkumiesięcznej przerwie znowu zasiądzie w ławach sejmowych. Jak to możliwe?  Inny tarnowski poseł, mecenas Piotr Sak zostanie niebawem zgłoszony na członka Trybunału Konstytucyjnego.  Zgodnie z Konstytucją członek tego gremium nie może pełnić żadnej funkcji z wyboru (posła, senatora, wójta, burmistrza, prezydenta, starosty, marszałka województwa, czy nawet radnego). Musi także zrezygnować z przynależności do partii politycznej.

W momencie wybory Piotra Saka na członka Trybunału Konstytucyjnego, w Sejmie zrobi się wakat, mowa oczywiście o tarnowskim okręgu wyborczym. Zgodnie z kodeksem wyborczym oraz Konstytucją RP, miejsce posła który zrezygnował z mandatu, zajmuje osoba, która miała pierwszy – tak zwany niemandatowy wynik, chyba żeby mandatu nie chciałaby przyjąć. Z naszych informacji wynika, że Michał Wojtkiewicz deklaruję chęć powrotu na Wiejską (siedziba Sejmu RP).

Piotr Sak jest związany jest z Solidarną Polską. Jest jednym z najbardziej zaufanych ludzi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Od jesieni 2019 roku jest posłem na Sejm RP. W latach 2010 – 2014 był radnym sejmiku samorządowego województwa małopolskiego, potem od 2014 do 2019 (do momentu wyboru na posła), pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Tarnowie. Jest znanym i cenionym członkiem tarnowskiej palestry – adwokatem.

Michał Wojtkiewicz to doktor nauk geodezyjnych. W młodości pracował jako wykładowca akademicki na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W latach 1990 – 1994 był burmistrzem Tuchowa, jednym z twórców Komitetów Obywatelskich, działających przy Lechu Wałęsie.  Od 1998 roku (formalnie od 1 stycznia 1999 roku) był starostą tarnowskim. Jesienią 2005 roku został posłem na Sejm RP z listy PiS (wcześniej działał w AWS oraz w Stronnictwie Konserwatywno – Ludowym). Ponownie wybierano go na posła w latach 2007, 2011 i 2015. Jesienią tamtego roku głosowało na niego ponad osiem tysięcy wyborców. Zajął pierwszy niemandatowy wynik na liście PiS (wynik ósmy). To była jego trzecia porażka parlamentarna. W 2007 roku nie udało się mu zostać posłem – kandydował wtedy z listy AWS, a w 2001 roku marzył się mu mandat senatora (startował ) również bez powodzenia).

(mir)

Aktualizacja (02.04.2020)

Prima aprilis :)

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .