Rozmowa z Wiesławem Kozłowskim, wójtem gminy Dębno
WYDARZENIA - Dębno
piątek, 03 kwietnia 2020 23:05

Ta rozmowa miała wyglądać inaczej. Oczywiście, gdybyśmy rozmawiali dwa – trzy tygodnie temu. Dzisiaj, w dobie pandemii koronawirusa, ogłoszonej przez Światową Organizację Zdrowia,  która ogarnęła cały świat, nie sposób, nie zapytać o to: jak gmina przygotowana jest do „walki” z tym śmiertelnym zagrożeniem?
Wdrożyliśmy wszystkie procedury zalecane przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwo Zdrowia. Zastanawialiśmy się na szczeblu gminy, co możemy jeszcze zrobić, by najbardziej jak to możliwe, zabezpieczyć mieszkańców naszej gminy przed zagrożeniem ze strony koronawirusa. Do niezbędnego minimum ograniczyliśmy kontakty z klientami Urzędu Gminy Dębno oraz podległych nam instytucji. I bynajmniej nie chodzi nam o samych pracowników urzędu, ale wszystkich mieszkańców naszej gminy. Sytuacja jest dynamiczna: dzisiaj tak na dobrą sprawę nie wiemy, w którym kierunku będzie zmierzała epidemia.

Procedury procedurami, ale bez samokontroli efekty walki z koronawirusem mogą być mizerne?
Dlatego apeluje do wszystkich mieszkańców naszej gminy, do wszystkich mieszkańców regionu tarnowskiego o przestrzeganie zasad. Ograniczmy do niezbędnego minimum kontakty z innymi, chrońmy siebie i naszych bliskich. Koronawirus jest groźny: ostatnie dni pokazały, że nie tylko jest niebezpieczny dla osób starszych, ale może być także śmiertelnym zagrożeniem dla 20. czy 30.latków. Apeluję do dzieci, do młodzieży, do rodziców – nie wychodźcie z domów bez potrzeby. Ja wiem, że to spore ograniczenie, zwłaszcza dla młodzieży, ale zróbmy to dla siebie, dla bliskich. Doświadczenia chińskiej prowincji Wuhan pokazują, że taka kwarantanna ma sens. Unikajmy zbędnych kontaktów, zachowajmy bezpieczną odległość od drugiej osoby. To kwarantanna polegająca na tym, iż „nie dajemy nikomu” koronawirusa, a przez co również ”od nikogo nie otrzymujemy”. To taki zdrowy rozsądek.

Przed nami Wielkanoc. Na pewno wiele osób, które pochodzą z Dębna, odwiedzi swoje rodziny, przyjadą z krajów, w których zagrożenie epidemiologiczne, jest znacznie większe niż w Polsce…
Do nich kieruję szczególny apel. Poddajcie się, zgodnie z decyzjami rządu, kwarantannie,. Tylko w ten sposób pokonamy szybko koronawirusa. Trzeba pamiętać, że nieprzestrzeganie kwarantanny to łamanie prawa, za które grozi surowa grzywna, a nawet areszt do trzech miesięcy.

Jak w dobie pandemii zachowują się mieszkańcy gminy Dębno?
Moim zdaniem bardzo odpowiedzialnie. Podać mogę wiele przykładów. Zdecydowanie mniej klientów odwiedza urząd, sprawy które mogą poczekać, odkładają – i słusznie – na później. Wierzę, że tak będzie do końca pandemii. Widać to także w sklepach, ludzie zachowują bezpieczną odległość, unikają kontaktów z innymi. Większość sklepów podjęło działania zabezpieczające klientów i personel przed wirusem, a ci którzy do tej pory nic nie robili apeluję o podjęcie stosownych działań.

Panika wkradła się do gminy?
Moim zdaniem nie. Oczywiście trzeba mieć świadomość zagrożenia, ale na pewno nie wolno panikować. Panika i emocje to bardzo źli doradcy. Dlatego apeluję o powagę, rozsądek, oraz zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Już dzisiaj wiadomo, że szkoły będą zamknięte do Świąt Wielkanocnych…
To słuszna decyzja rządu. Moim zdaniem, jeśli zajdzie taka potrzeba, to szkoły mogą być zamknięte nawet do długiego weekendu majowego. Zdrowie i życie człowieka to wartości bezcenne – najważniejsze. W dobie pandemii wszystko inne powinno zejść na drugi plan.

Pandemia odbije się na gospodarce, odbije się także na finansach państwa i – jak twierdzą ekonomiści – również na finansach gmin.
Dzisiaj trudno oszacować społeczne i gospodarcze  skutki pandemii. Oczywiście im dłużej potrwa epidemia, tym większe będą jej skutki, tym większe załamanie gospodarcze. To oczywiste. Pewnie będziemy musieli korygować nasz budżet. Mam nadzieję, że inwestycje zaplanowane na ten rok, uda się zrealizować. Naprawdę na tym etapie trudno cokolwiek mówić. To „gdybanie”, nie chcę się w to bawić. Czas pokaże, czas być może zweryfikuje nasze plany. Jestem jednak święcie przekonany, że wszyscy mieszkańcy naszego kraju, naszego regionu, powiatu i gminy – to zrozumieją.

Rozmawiał
MIR


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .