Reklama
Gmina Dębno. Absolutorium i raport – radni byli jednomyślni
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 27 lipca 2020 18:58

Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem absolutorium z wykonania budżetu gminy w 2020 roku. Taka sama jednomyślność miała miejsce w odniesieniu do raportu o stanie gminy. – Dziękuję za to zaufanie, za owocną współpracę – mówił już po głosowaniach wójt Wiesław Kozłowski.


Taka postawa radnych nie dziwi w kontekście inwestycji zrealizowanych w ubiegłym roku. Gmina Dębno jest bez wątpienia  jedną z najdynamiczniej rozwijających się gmin w Małopolsce. Od pięciu lat obserwujemy wielkie przyspieszenie,  któremu towarzyszy boom inwestycyjny, dziesiątki milionów złotych pozyskanych w tym okresie zarówno z funduszy unijnych, jak i krajowych, liczne działania o charakterze społecznym czy kulturalnym. Dowodów potwierdzających ten stan rzeczy jest wiele. Pierwszy – moim zdaniem najważniejszy – to opinia samych mieszkańców widzących w jakim tempie wznoszona jest największa i najnowocześniejsza hala sportowa w regionie, prowadzone inwestycje w różnych obszarach działania naszego samorządu. Przy okazji warto podkreślić, że pełną parą realizowane są tegoroczne zadania.  Dzięki pozyskanym środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w kwocie 562 066,41 złotych, wykonywane są prace instalacji fotowoltaicznych przez firmę ”HYMON ENERGY” Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie na budynkach użyteczności publicznej, takich jak Urząd Gminy Dębno, Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębnie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Porąbce Uszewskiej, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łysej Górze oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Sufczynie. Celem realizacji programu jest poprawa jakości powietrza i środowiska naturalnego w  gminie, poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Efektem realizacji projektu będzie również ograniczenie środków publicznych przeznaczanych na zakup energii elektrycznej od zewnętrznych dostawców.


Warto wspomnieć, że początkiem czerwca br. rozpoczęły się prace remontowo konserwatorskie zabytkowej kaplicy Jastrzębskich na cmentarzu parafialnym w Dębnie. Zadanie wykonywane jest dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach konkursu Ochrona Zabytków Małopolski 2020. Na prace renowacyjne Gmina Dębno pozyskała 40 tysięcy złotych dotacji. Przypomnijmy, że dobiega końca realizacja rozpoczętej jesienią 2018 roku budowy pierwszej pełnowymiarowej hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnie. Na jej realizację w ostatnim czasie Gmina Dębno pozyskała koleją dotację pochodzącą ze środków PFRON w kwocie 105 360,60 złotych.  Obiekt z dnia na dzień zmienia się nie do poznania. Dobiegają końca zaplanowane na rok bieżący prace przy wykonaniu: instalacji elektrycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania oraz wentylacyjnych jak również prace wykończeniowe ogólnobudowlane. Niebawem montowane będzie wyposażenie obiektu a w tym sprzęt sportowy.  Kończą się również prace przy budowie parkingu oraz ukształtowaniu terenu wokół hali. Pozyskane środki finansowe z  Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  wpłyną na jeszcze lepsze dostosowanie nowoczesnego obiektu sportowego  do potrzeb osób niepełnosprawnych.  Pozwoli im to w pełni korzystać z hali sportowej podczas organizowanych w niej wydarzeń, jak również w różnych  programach rekreacyjno-rehabilitacyjnych. Zakończenie realizacji zadania przewidziane jest na wrzesień 2020 roku – dodaje wójt Wiesław Kozłowski.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

fbprofil

pr122020

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .