Bochnia: Będzie nowa komenda dla strażaków
WYDARZENIA - Region Bocheński
środa, 21 sierpnia 2013 18:56

straznicabochnia12Budowa Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni jest już przesądzona. Ogłoszono przetarg na wykonanie inwestycji. Do 6 września potrwa przetarg na realizację inwestycji pn. „Rozbudowa i przebudowa budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni” ogłoszony przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

 
Region: Śmieci zbiera spółka z Brzeska
WYDARZENIA - Region Bocheński
niedziela, 04 sierpnia 2013 22:26

smiecierka2Brzeskie Zakłady Komunalne okazały się być sporym graczem na rynku zagospodarowania i odbioru śmieci. Spółka, w której gmina miasta Brzesko ma stuprocentowe udziały, wygrała przetarg na odbiór śmieci w gminach Brzesko i Nowy Wiśnicz, a wspólnie z MPGK w Tarnowie, zajmuje się gminą Dębno.

 
Dni Lipnicy Murowanej z Haliną Frąckowiak
WYDARZENIA - Region Bocheński
sobota, 27 lipca 2013 11:23

Halina Frąckowiak to gwiazda tegorocznych Dni Gminy Lipnica Murowana. Zaplanowane na najbliższy weekend święto zapowiada się bardzo ciekawie. – Zapraszam w imieniu organizatorów. Przygotowaliśmy wiele atrakcji. Na pewno każdy znajdzie coś miłego dla siebie. Impreza ma charakter rodzinny i integracyjny - mówi naszej redakcji Tomasz Gromala, wójt Lipnicy Murowanej. W sobotę, w kościele pod wezwaniem świętego Leonarda otwarcie wystawy fotograficznej – to pokłosie wystawy pokonkursowej związanej z Lipnickimi Palmami, potem koncert muzyki dawnej. Wieczorem, na stadionie miejskim dyskoteka pod gwiazdami z DJ Robertusem. Natomiast na niedzielę zaplanowano program artystyczny, mecz piłkarski, pokazy koreańskich sztuk walki, koncert strażackiej orkiestry dętej oraz brzeskiego zespołu After Day. O godzinie 20 wystąpi gwiazda wieczoru – Halina Frąckowiak. Artystka w latach 70. i 80. XX wieku wylansowała kilka wielkich przebojów. Potem zaprezentuje się zespół Skangur. Organizatorem imprezy jest Urząd Gminy i Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, a patronat honorowy sprawuje wójt Tomasza Gromala.

 
Bocheńska kopalnia na liście UNESCO
WYDARZENIA - Region Bocheński
niedziela, 23 czerwca 2013 14:53

kopalniaunescoBocheńska żupa jest już oficjalnie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj taką decyzję podjął Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, który obradował w Phnom Penh w Kambodży. – Dla miasta i powiatu to ogromna szansa na rozwój turystyki. Teraz mamy dwa zabytki na liście UNESCO. Żupę w Bochni i kościół świętego Leonarda w Lipnicy Murowanej – mówi starosta Jacek Pająk. radości nie kryje także burmistrz Bochni Stefan Kolawiński. Tutejszy magistrat wspierał tę inicjatywę. Kopalnia w Bochni razem z wielickim zamkiem żupnym trafiła na listę jako rozszerzenie już istniejącego wpisu Kopalni Soli Wieliczka. Dodajmy, że na liście UNESCO jest do tej pory 962 obiekty ze 157 krajów.

 
Bocheńskie RPK otwiera linię do Brzeska i Tarnowa
WYDARZENIA - Region Bocheński
wtorek, 21 maja 2013 02:19

bustopWychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów Bochni i Ziemi Bocheńskiej, z dniem 3 czerwca b.r. Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Bochni uruchamia nową linię na trasie Bochnia – Brzesko – Wojnicz – Tarnów. Autobus oznaczony nr „14” będzie rozpoczynał kurs na Placu gen. Pułaskiego w Bochni, następnie zabierze pasażerów spod Dworca PKP, później pojedzie drogą krajową nr 4 przez Brzesko, Wojnicz (będzie wjeżdżał do centrum tych miast). Przystanek końcowy zlokalizowany jest przy ul. Sikorskiego w Tarnowie, przed Domem Towarowym „Świt”. Pojazdy RPK będą się zatrzymywać na wszystkich przystankach pośrednich. Godziny odjazdu z Bochni: 5.25, 8.15, 12.50, 15.25, godziny odjazdu z Tarnowa: 6.40, 9.30, 14.10, 16.40. Linia nr „14” będzie wykonywać także „krótki” kurs do Brzeska o godz. 7.20, powrotny o 8.10. Na nowo uruchomionej linii będzie obowiązywał pełny zakres ulg dla pasażerów, a kursy wykonywane będą w dni robocze.

 
Region: Spotkanie z Wicemarszałkiem Sejmu
WYDARZENIA - Region Bocheński
piątek, 17 maja 2013 19:37
Marek Kuchciński, wicemarszałek Sejmu RP, spotka się w niedzielę z mieszkańcami Bochni. – Zapraszamy na spotkanie nie tylko mieszkańców miasta i powiatu bocheńskiego, ale wszystkich, których niepokoi sytuacja w Polsce i kierunek, obrany przez koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego – mówi nam poseł Edward Czesak, szef struktur okręgowych Prawa i Sprawiedliwości. Spotkanie z wicemarszałkiem Sejmu RP odbędzie się w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury (początek godzina 19). Natomiast pół godziny wcześniej zaplanowana jest konferencja prasowa z udziałem lidera tarnowskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, posła Edwarda Czesaka, który będzie mówił o zbliżanych się kampanii wyborczej i przygotowaniu programu przez tę formację polityczną. Marek Kuchciński poseł na Sejm RP, dziennikarz, działacz społeczny, polityk, pochodzi z Przemyśla. Absolwent historii Na KUL, związany z telewizją i prasą. W czasach młodości aktywny działacz opozycji antykomunistycznej. Działała na rzecz „NSZZ” Solidarność i NSZZ „Solidarność” RI, związany z partiami chadeckimi: miedzy innymi z PChD. Był wicewojewodą podkarpackim, do 2001 roku zasiada w Sejmie z listy PiS. Jeden z najbliższych współpracowników premiera Jarosława Kaczyńskiego.
 
Region: Dromost do likwidacji?
WYDARZENIA - Region Bocheński
poniedziałek, 22 kwietnia 2013 21:51

Firma Dromost, która w latach świetności, jeszcze jako przedsiębiorstwo państwowe, zatrudniała ponad pięćset osób, jest na skraju bankructwa. Dzisiaj w firmie pracuje 70 osób. Od pół roku niw widzieli pensji. Zarząd spółki zgłosił wniosek o upadłość. W praktyce oznacza to koniec firmy. Ale czy pracownicy, którzy zostali wysałani na przymusowe urlopy, otrzymają zaległe pensje? Firma powstała w 1952 roku jako Państwowe Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. W latach swojej świetności Dromost zatrudniało pół tysiąca osób. Przed blisko dwudziestoma laty PPBDiM w Bochni przekształcono w spółkę prawa handlowego – spółkę pracowniczą. Szybko zarząd skupił akcje. Problemy zaczęły się przed dwoma laty. Spadło zatrudnienie i zleceń jest coraz mniej. W efekcie nie płacono pensji, są zaległości wobec ZUS, US i innych firm. - Sytuacja na rynku jest nieciekawa. Jest duża konkurencja, praktycznie nie wygrywamy przetargów - mówi wiceprezes spółki Janina Augustyn. Zapewnia przy okazji, że pracownicy otrzymają zaległe pensje, ma w tym pomóc proces upadłościowy. Zadłużenie wobec pracowników wynosi 800 tysięcy złotych.

 
Region: Święcenie pokarmów... 176 metrów pod ziemią
WYDARZENIA - Region Bocheński
sobota, 30 marca 2013 14:41
PTR_2354To już tradycja, że w wielką sobotę bocheńscy górnicy, ale także mieszkańcy Bochni i okolic oraz turyści, właśnie w tym miejscu święcą pokarmy. Wszyscy zgromadzili się w Wielką Sobotę w Kaplicy św. Kingi, zlokalizowanej 176 metrów pod ziemią, aby uczestniczyć w ceremonii poświęcenia pokarmów wielkanocnych. Jak mówią organizatorzy uczestnictwo w tej uroczystości ma wymiar charytatywny, każdy wykupiony bilet to 15,00 zł. przeznaczone na szczytny cel. W tym roku dochód ze sprzedaży zaproszeń zostanie przekazany na dofinansowanie wypoczynku letniego wychowanków bocheńskiego Domu Dziecka. Przypomnijmy, że w Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Zgodnie z polskim obyczajem przy symbolicznym grobie czuwa warta – strażacy, ministranci. Tego dnia nie tylko katolicy przychodzą do kościołów z koszykami wypełnionymi jajkami, chlebem, wędliną; w tzw. święconym, lub inaczej święconce, są też sól, czasem ciasta czy słodycze, bukszpanowe gałązki i bardzo często baranek - symbol zmartwychwstałego Jezusa. Księża święcą te pokarmy, które są przeznaczone na świąteczny stół. Tym samym w Kościele katolickim kończy się czas postu.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 12

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .