Reklama
Będzie blokada w Łapczycy? za dwa tygodnie spotkanie ostatniej szansy
WYDARZENIA - Region Bocheński
niedziela, 08 września 2013 23:20

PTR_8099Jeśli do 22 września Ministerstwo Transportu oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie podejmą działań w sprawie ruchu na autostradzie tirów, na odcinku Szarów - Tarnów, mieszkańcy zablokują „czwórkę”. – Nie wiem dlaczego dla mieszkańców. – To nienormalne. Mieszkańcy Łapczycy, według rządzących mogą być zatruwani spalinami z samochodów, dla nich ruch, korki i niebezpieczeństwo nie jest zagrożeniem, a dla mieszkańców Tarnowa jest. To jakaś dychotomia, absurd – oburzali się podczas dzisiejszego spotkania z parlamentarzystami małopolskimi, mieszkańcy Łapczycy. Posłowie PiS wstawili się w komplecie, natomiast honoru koalicji próbował bronić tylko Jarosław Gowin (chociaż nie wiadomo, czy po poniedziałkowym posiedzeniu władz PO, będzie jeszcze członkiem tej formacji politycznej.

 

Poseł Edward Czesak zapewniał, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby jeszcze w nadchodzącym tygodniu nad tym problemem pokłoniła się cała Komisja Infrastruktury polskiego parlamentu. – Jest problem i od niego nie uciekniemy. Trzeba prawdzie spojrzeć w oczy. To problem, jeden z wielu, których ten rząd, ta koalicja nie potrafi w żaden sposób rozwiązać – mówił poseł Edward Czesak. Zdaniem posła Czesaka, ministerstwo zachowuje si,ę w tym przypadku irracjonalnie. Podobnego zdania był poseł Jarosław Gowin. Poseł PO mówił, że jego zdaniem trzeba jak najszybciej puścić ruch tirów do Tarnowa. To niedopuszczalne, aby przez blisko rok trwały jakieś ustalenia w sprawie ruchu, jego natężenie. Jest to pokazanie bezsilności państwa, indolencji urzędników. Wsparcie dla mieszkańców Łapczycy zadeklarowali także poseł Włodzimierz Bernacki oraz Michał Wojtkiewicz.

Przypomnijmy, że mieszkańców Łapczycy i samorządowców gminy Bochnia zbulwersowała wiadomość, że na autostradę A-4 na odcinku Szarów-Tarnów, mimo planowanego wprowadzenia od września b.r. opłat, nadal nie będą mogły wjeżdżać samochody ciężarowe o tonażu powyżej 12 ton. Wójt Jerzy Lysy mówi wprost: istnieje realne niebezpieczeństwo, że lobby związane z Platformą Obywatelską przeforsuje w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, dalszy zakaz użytkowania najnowszego odcinka autostrady A-4 przez ciężkie samochody. Tak więcej nadal będą one jeździły przez Łapczycę i Gorzków, a także pozostałe miejscowości na tej trasie. Dzieje się tak mimo, że od kilku tygodni czynny jest zjazd z węzła „Brzesko”, a A-4 w Tarnowie kończy się na drodze krajowej o odpowiednich parametrach technicznych. - Niezwykle wymowne jest milczenie w tej sprawie władza powiatu bocheńskiego, którego mieszkańcy także odczuwają skutki ustaleń decydentów z Krakowa i Warszawy. Mieszkańcy Łapczycy są zdeterminowani.

Czują się oszukani, gdyż przez wiele lat w GDDKiA i Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zapewniano ich, że autostrada rozwiąże problem bezpieczeństwa ludzi. Jak widać, nie powstała obwodnica Łapczycy i ze względu na sytuację gospodarczą kraju na pewno szybko nie powstanie. Jednakże dalsze zakazywanie pełnego wykorzystania autostrady zakrawa na sabotaż, gdyż przejeżdżające tą drogą pojazdy ciężarowe byłyby źródłem dodatkowych dochodów budżetu państwa (system VIATOLL). Samorząd gminy Bochnia wysłał do Ministerstwa, Wojewody, Marszałka i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad stanowcze pismo w tej sprawie. Jednocześnie mieszkańcy ponownie grożą blokadą drogi krajowej – mówią w gminie Bochnia. Na razie zbierane mają być podpisy do władz centralnych o zmianę tej niefortunnej, nielogicznej i zagrażającej ich bezpieczeństwu decyzji. – Mam nadzieję, że nie przeważą znowu partykularne interesy politycznych lobbystów. Życie i zdrowie mieszkańców powinno być najważniejsze, bez względu na partyjne koneksje – mówi Jerzy Lysy, wójt gminy Bochnia. Dzisiaj, mieszkańcy wspierani w tym przez władze gminy postawiły ultimatum: jeśli do 22 września nie zapadnie decyzja kiedy ruch pojazdów powyżej 12 ton będzie puszczony do Tarnowa, zablokują czwórkę. Najpierw na jakiś czas np. godzinę, potem protest zaostrzą.

[pr]Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102020

pr10spec

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .