Gnojnik liderem międzygminnego projektu
WYDARZENIA - Gnojnik
sobota, 11 listopada 2017 00:45

Wymiana przestarzałych kotłów węglowych na nowoczesne źródła zasilane gazem i biomasą w wybranych gminach powiatów brzeskiego, tarnowskiego i dąbrowskiego – to nazwa projektu, który będzie realizowany przez osiem gmin naszego regionu. Gmina Gnojnik jest liderem programu – podkreśla wójt Sławomir Paterek. Projekt realizowany jest w partnerstwie, w którym – obok Gnojnika -  uczestniczą Gmina Borzęcin, Gmina Zakliczyn, Gmina Szczucin, Gmina Wietrzychowice, Gmina Szczurowa, Gmina Dębno oraz Gmina Czchów. – W naszej gminie zmodernizowanych zostanie 50 źródeł ciepła. Spośród nich 48 to kotły gazowe oraz 2 kotły zasilane biomasą. Wykonanych zostanie 50 instalacji wewnętrznych w budynkach mieszkalnych – wylicza wójt Sławomir Paterek.

Wniosek na realizację zadania pn. „Wymiana przestarzałych kotłów węglowych na nowoczesne źródła zasilane gazem i biomasą w wybranych gminach powiatów brzeskiego, tarnowskiego i dąbrowskiego” trafił do Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Będzie on finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Jak podkreślają pomysłodawcy projektu, głównym celem jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych pochodzących z ogrzewania mieszkań, co realizowane będzie poprzez wymianę niskosprawnych kotłów zasilanych paliwem stałym na kotły gazowe oraz na biomasę. Projekt realizuje powyższy cel poprzez likwidację niskosprawnych kotłów na paliwo stałe, co bezpośrednio wpłynie na obniżenie emisji zanieczyszczeń do powietrza z tzw. niskiej emisji. W rezultacie jakość powietrza poprawi się. Co więcej, możliwość uzyskania dofinansowania nowego urządzenia grzewczego stanowić będzie zachętę do dalszych działań skutkujących poprawą efektywności energetycznej i poprawą powietrza. Chodzi tu zwłaszcza o termoizolację budynków, które ze względu na wymogi techniczne nie kwalifikują się do projektu. Poprawa jakości powietrza nastąpi również dzięki zaplanowanym działaniom z zakresu edukacji ekologicznej. Dodajmy, że całkowita wartość projektu opiewa na ponad 8 milionów złotych, a dotacja unijna wyniesie ponad 7,8 miliona.  

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .