Borzęcin. Gmina wspiera przedsiębiorców
WYDARZENIA - Borzęcin
środa, 15 kwietnia 2020 18:22

Zwolnienia z podatków lokalnych, obniżenie czynszu w lokalach dzierżawionych od gminy, odroczenie podatku dla tych którzy co prawda prowadzili działalność gospodarczą w dobie kornawirusa, ale znacznie uszczuplili swoje dochody – takie formy pomocy publicznej dla lokalnych przedsiębiorców, zaproponował wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak. Jutro (w czwartek 16 kwietnia) nad tymi rozsądnymi propozycjami, „pochylą” się radni gminy. Nic nie wskazuje na to, by tutejsi samorządowcy opowiedzieli się przeciwko. Przewodniczący Rady Gminy Czesław Małek nie ukrywa, że projekt uchwały przygotowany przez wójta Janusza Kwaśniak, doskonale wpisuje się odczucia, a przede wszystkim potrzeby tutejszych przedsiębiorców. Jakie zatem rozwiązania zaproponował włodarz gminy.

 
Wojenne nekropolie do odnowy
WYDARZENIA - Borzęcin
środa, 15 kwietnia 2020 10:01

190 tysięcy dotacji pozyskała gmina Borzęcin z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na renowację cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej w Borzęcinie i w Bielczy. Przyznane dofinansowanie pozwoli na odnowienie cmentarzy, które od wielu lat oczekują na renowację. Pozyskane środki pozwolą sfinansować 80 % kosztów planowanych do wykonania prac.

- Od wielu lat zabiegaliśmy o dofinansowanie na realizację tego zadania. Dzięki wsparciu Posła na Sejm RP Stanisława Bukowca, złożony przez gminę Borzęcin wniosek uzyskał tym razem akceptację i niezbędne wsparcie. Dzięki temu, będziemy mogli, przy udziale środków z budżetu państwa zrealizować znaczną część oczekujących na realizację kosztownych prac – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. 

Przedmiotem planowanej renowacji będą cmentarze z I wojny światowej nr 266 w Borzęcinie i 270 w Bielczy.  Na obydwu nekropoliach wykonane zostaną prace konserwatorskie mające na celu m.in.  likwidację licznych pęknięć i ubytków.

 
Gmina Borzęcin. 41 laptopów dla uczniów i nauczycieli
WYDARZENIA - Borzęcin
wtorek, 14 kwietnia 2020 11:05

41 laptopów trafi do uczniów i nauczycieli szkół w gminie Borzęcin. To efekt wniosku, jaki złożyła gmina Borzęcin do Centrum Projektów Polska Cyfrowa, w ramach programu „Zdalna Szkoła”. Zgodnie z przyjętą metodologią podziału środków, gmina Borzęcin otrzymała dofinansowanie w wysokości 60 tysięcy złotych. Sprzęt trafi do najbardziej potrzebujących rodzin i nauczycieli szkół. O jego dystrybucji zdecydują dyrektorzy placówek oświatowych. 
Komputery mają służyć do powszechnej obecnie, zdalnej nauki on-line. 

- Szkoły mają wiedzę kto najbardziej potrzebuje wsparcia i komu należy wypożyczyć zestaw komputerowy. Na pewno ułatwi to zdalne nauczanie i kontakt uczniom z nauczycielami. Laptopy trafią do rodzin najbardziej potrzebujących, mających aktualnie problem ze zdalnym nauczaniem – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. 

W całym kraju na zakup tego typu sprzętu przeznaczono 186 milionów złotych. Limity pomocy jakie są przyznawane gminom i powiatom, zależą od wielkości samorządu i liczby mieszkańców.

 
Borzęcin. Kultura w czasie epidemii
WYDARZENIA - Borzęcin
wtorek, 14 kwietnia 2020 11:01

Od piątku 20 marca br. - do odwołania - w Polsce obowiązuje ograniczenie działalności instytucji kultury. A wszystko oczywiście w związku z pandemią koronawirusa. W trosce o powszechne bezpieczeństwo anulowano setki koncertów, spektakli, wystaw i spotkań autorskich zamknięto teatry, galerie, muzea i lokalne domy kultury. Niedostępne są także obiekty, w których Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie prowadzi swoją działalność, a korzystają z nich także – niejednokrotnie – różne zorganizowane grupy. Podstawowy sposób kontaktu z biurem GOK to poczta elektroniczna i rozmowa telefoniczna ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub tel. 14 68 46 013).  
- Trudna sytuacja nie oznacza wcale, że musimy być odcięci od świata kultury. Próbujemy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zważyć ograniczenia i zagrożenia czyhające na nas i naszych Odbiorców, stąd najbezpieczniej przenieść się do internetu – komentuje Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.  

 
Borzęcin. Pomysł na koronawirusa
WYDARZENIA - Borzęcin
niedziela, 05 kwietnia 2020 20:46

W Borzęcinie, jak i w całym kraju, nie było poświęcenia palm. Nie było także  procesji z palmami. Ale palmy były. W domach, gdzie rodziny zgromadziły się nie tylko na codzienny pacierz, ale również na niedzielną Eucharystię, była także Niedziela Palmowa. Aby przeżyć je jak najlepiej, przygotowano ręcznie robione palmy. Czas spędzony w domu był dobrą okazją do podjęcia wspólnego przygotowania. Bardzo chętnie tę pracę podejmowały dzieci. Aby zachęcić wszystkie rodziny do zaangażowania parafia wraz z KSM i Akcją Katolicką ogłosiła konkurs na najładniejszą palmę.

Konkurs z oczywistych względów jest internetowy. Ocenie jurorów podlegają nadesłane zdjęcia palm, a najlepiej zdjęcia palm zrobione przy domowym ołtarzyku. Jury w tym roku stanowią wszyscy odwiedzający stronę KSM Borzęcin, którzy głosują klikając "Lubię to" pod wybranym zdjęciem. Może się jednak okazać, że wszystkim oceniającym bardzo podobają się wszystkie palmy. I w sumie, to nie ma się czemu dziwić. Wszystkie są piękne. Ale palmy to nie jedyna piękna tradycja świąteczna. Kiedy Martynka z pierwszej klasy słuchała od księdza o konkursie palm, to zadała proste, a jakże mobilizujące pytanie: "Proszę księdza, a będzie konkurs na pisankę?" Można by powiedzieć "Mały geniusz!". Będzie konkurs na pisankę. A może i na koszyk!

 
Bądźmy odpowiedzialni za siebie i bliskich
WYDARZENIA - Borzęcin
środa, 01 kwietnia 2020 01:03

Rozmowa z Januszem Kwaśniakiem, wójtem Gminy Borzęcin.

 
Borzęcin. Bieg został na razie odwołany
WYDARZENIA - Borzęcin
wtorek, 17 marca 2020 16:49

Zaplanowany na 29 marca 2020 roku Borzęciński Bieg Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych został przełożony. Kiedy się odbędzie?  – Trudno w tej sytuacji podawać jakiś nowy termin. Mamy nadzieję, że uda się go zorganizować jesienią tego roku. Wierzę, że epidemia koronawirusa szybko odejdzie. Bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze w tym trudnym okresie dla wszystkich Polaków, dla całej ludzkości. Stąd taka decyzja. Zdrowie człowieka to przecież wartość bezcenna – mówi w rozmowie z naszą redakcją Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

 
Borzęcin. Zajęcia wstrzymane
WYDARZENIA - Borzęcin
piątek, 13 marca 2020 23:33

W trosce o bezpieczeństwo i w związku z potencjalnym zagrożeniem związanym z koronawirusem, działając zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz na podstawie Komunikatu Wójta Gminy Borzęcin w sprawie koronawirusa sars-cov-2, odwołujemy w dniach od 12 do 25 marca br. wszystkie wydarzenia kulturalne i zajęcia odbywające się w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie i prowadzonych świetlicach terenowych. Pracownicy świetlic zobowiązani są do wywieszenia w miejscu widocznym na budynkach w których mieszczą się świetlice informacji: „W związku z potencjalnym zagrożeniem związanym z koronawirusem świetlica zamknięta w dniach od 12 do 25 marca 2020r.”

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 6

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .